Przejdź do głównej zawartości

Prosta chusta na szydełku


Wzór główny (środek chusty) zaczepnięty z "Damy w swetrze" nr 9-10 2013. Robi się ją bardzo prosto i dość przyjemnie (wystrarcza znajomość oczek łańcuszka, słupka i podwójnego słupka). Zaczynamy od 7 o. łańcuszka, następne w 1. o. należy wkłuć 1 podw. sł., 1 o. łańc., 1 podw. sł., 1 o. łańc, 1 podw. sł.
2. rząd: 5 o. łańc, 2 podw. sł., 1 o. łańc.  2 podw. sł., 5 o. łańc.,   2 podw. sł., 1 o. łańc.  2 podw. sł.,
3. rząd: 6 o. łańc.,  2 podw. sł., 1 o. łańc.  2 podw. sł., 5 o. łańc., 1 sł,    5 o. łańc.,   2 podw. sł., 1 o. łańc.  2 podw. sł.
3. rząd:   6 o. łańc.,  2 podw. sł., 1 o. łańc.  2 podw. sł., 7 o. łańc., 1 sł.,  7 o. łańc., 1 sł., 7 o. łańc,   2 podw. sł., 1 o. łańc.  2 podw. sł.
w 7 rzędzie robimy na środkowych 7 o. łańc. łuk z 11  podw. sł.
Nie wiem, na ile wyszedł czytelnie schemat, dlatego to rozpisałam.

Nie byłabym jednak soba, gdybym nie wprowadziła pewnych modyfikacji:) Widziałam kiedyś podobne bąbelki na brzegu chusty, ale nie potrafiłam rozszyfrować schematu do nich, więc wymyśliłam swoje:) Aby chustę trochę "ożywić" , dorobilam różowego kwiatka  i zielone listki (wzory zaczerpniete z http://robotki-reczne-druty.blogspot.com/2014/03/na-pozegnanie-zimy.html). Kwiatuzek i listki są na agrafce, więc można dowolnie je przypinać.


0



 Mój sposób na bąbelki:


 1) robię łańcuszek (ostatnie oczko łańcuszka powiedzmy, że jest pkt. A), po ostatnim oczku (pkt. A) robię dwa długie oczka - takie jak w technice salomon stich, punkt pomiędzy jednym, a drugim oczkiem niech będzie B
 2) łączę drugie długie oczko z pkt. A
 3) robię kolejne (trzecie) długie oczko
 4) i łączę z pkt. B
 5) następnie z punktu B robię ostatnie długie oczko
 6) i łączę z pkt. A
7) tutaj mogę zakończyć już mojego bąbelka i kontynuować zwykły łańcuszek

W mojej chuście robiłam 20 o. łańcuszka, bąbelek i znowu 20 o. łańcuszka. Łańcuszek łączyłam z zewnęrznymi łukami chusty, które powstawały z 6 o. (przejście z jednego rzędu do następnego, czyli kończyłam podwójnymi słupkami, robiłam 6 o. łańcuszka i zaczynałam kolejne słupki podwójne w następnym rzędzie).

Na dzisiaj tyle wywodów na temat prostej chusty:)
Pozdrawiam wszystkich odwiedzających i życzę udanego weekendu!

Komentarze

  1. Śliczna !! Taka jasna , wiosenna!!! Kwiatuszek fajny zrobiłaś !!! Chyba muszę się nauczyć na szydełku dziergać ,bo to daje niezłe pole do manewru ,zwłaszcza takich ozdobnych elementów!!! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję Alu! Szydełko nie jest skomplikowane, więc z pewnością szybko je opanujesz:) Ty za to robisz bardzo ładne elementy na drutach!:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Sweterek dla dwuletniej dziewczynki - opis wykonania - cz. 1

Chciałabym zaprosić wszystkie dziergające Koleżanki na wspólną dziergawkę pt.: "Sweterek dla dwuletniej dziewczynki":) Zrobiłam już jeden - widoczny tutaj , a teraz chciałabym podzielić się z Wami moją techniką wykonania. Potrzebne będą: - ok. 20 dag włóczki - druty na żyłce nr 3 - trochę wolnego czasu i chęci:) Zaczynamy od rękawów. Nabieramy 42 o. 1. rz.: 1 o. brzegowe, 1. lewe, *3 o. prawe, 2 o. lewe*, 3o. prawe, 1 o. lewe, 1 o. brzegowe 2 rz.: 1 o. brzegowe, 1o. prawe, 3 o. lewe, *2 o. prawe, 3 o. lewe*, 1 o. prawe, 1 o. brzegowe 3 rz.:  1 o. brzegowe, 1. lewe,* (1o.  przełożyć na prawy drut jak do przerobienia na prawo, 2. i 3. o. przerobić na prawo, a  następnie przeciągnąć przez te 2 oczka pierwsze  oczko), 2 o. lewe*,   (1o.  przełożyć na prawy drut jak do przerobienia na prawo, 2. i 3. o. przerobić na prawo, a  następnie przeciągnąć przez te 2 oczka pierwsze  oczko), 1 o. lewe, 1 o. brzegowe 4 rz.:   1 o. brzegowe, 1 o. prawe, 2 o. lewe, *2 o. prawe, 2 o.

Wełniany sweter z warkoczem i szalowym kołnierzem dla mężczyzny

Zrobiony jakiś czas temu, więc najwyższa pora by  go pokazać:)  Był nie byle jakim wyzwaniem. Po pierwsze: nigdy wcześniej nie robiłam męskiego swetra, po drugie: w rozmiarze XL, po trzecie: z kołnierzem szalowym. A musiał być wyjątkowy:) Z założenia miał być też gruby i ciepły (na mroźna zimę, której właściwie nie było...) Teraz kilka słów o wykonaniu: - druty nr 7 - robiony we dwie nitki: szara to 40% wełna i 60% akryl, natomiast kremowa to 100% akryl (góra swetra wyszła nieco ciemniejsza, ponieważ zabrakło kremowej nitki i dokupiłam inną, odrobinę cieńszą) - z przodu warkocz na 12 oczek (w 7. i 13. rzędzie krzyżowanie 4x4 - za pierwszym razem 4 o. przełożone na drut pomocniczy z przodu, za drugim razem z tyłu) - ten sam warkocz na rękawach - sweter robiony od dołu do góry, bez zszywania - kołnierz wykończony szarą nitką na szydełku oczkami rakowymi po bokach 10 oczek tworzy przedłużenie ściągacza - słabo widoczne na zdjęciu:( Generalnie, jest mięciutki i c

Różowy sweterek dla dziewczynki

Skończony! Efekt końcowy przerósł moje oczekiwania, bowiem do statniej chwili nie wiedziałam, jak będzie ostatecznie wyglądał. Robiony wg własnego pomysłu, od dołu , na drutach nr 3, włóczką Madame Tricote (zapowiedź była juz tutaj ). Poszło prawie całe 20 dag (zostało może kilkadziesiąt cm). Nie wiedziałam, co wykombinować z zapięciem, ale wreszcie zdecydowałam sie na dwa perełkowe guziczki. Były na tyle małe, że nie musiałam robić dziurek, tylko wykorzytałam te, co są w warkoczykach.Dzięki temu wyszła taka "łezka" z przodu. Można też nie zapinać z przodu i mamy taki oto kołnierzyk: Jeszcze kilka fotek na mojej M. - niestety ruchliwej:) Zastanawiam się nad kolejnym.  A może ktoś chętny robić ze mną równocześnie?:) Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego weekendu! D.