Przejdź do głównej zawartości

Prosta chusta na szydełku


Wzór główny (środek chusty) zaczepnięty z "Damy w swetrze" nr 9-10 2013. Robi się ją bardzo prosto i dość przyjemnie (wystrarcza znajomość oczek łańcuszka, słupka i podwójnego słupka). Zaczynamy od 7 o. łańcuszka, następne w 1. o. należy wkłuć 1 podw. sł., 1 o. łańc., 1 podw. sł., 1 o. łańc, 1 podw. sł.
2. rząd: 5 o. łańc, 2 podw. sł., 1 o. łańc.  2 podw. sł., 5 o. łańc.,   2 podw. sł., 1 o. łańc.  2 podw. sł.,
3. rząd: 6 o. łańc.,  2 podw. sł., 1 o. łańc.  2 podw. sł., 5 o. łańc., 1 sł,    5 o. łańc.,   2 podw. sł., 1 o. łańc.  2 podw. sł.
3. rząd:   6 o. łańc.,  2 podw. sł., 1 o. łańc.  2 podw. sł., 7 o. łańc., 1 sł.,  7 o. łańc., 1 sł., 7 o. łańc,   2 podw. sł., 1 o. łańc.  2 podw. sł.
w 7 rzędzie robimy na środkowych 7 o. łańc. łuk z 11  podw. sł.
Nie wiem, na ile wyszedł czytelnie schemat, dlatego to rozpisałam.

Nie byłabym jednak soba, gdybym nie wprowadziła pewnych modyfikacji:) Widziałam kiedyś podobne bąbelki na brzegu chusty, ale nie potrafiłam rozszyfrować schematu do nich, więc wymyśliłam swoje:) Aby chustę trochę "ożywić" , dorobilam różowego kwiatka  i zielone listki (wzory zaczerpniete z http://robotki-reczne-druty.blogspot.com/2014/03/na-pozegnanie-zimy.html). Kwiatuzek i listki są na agrafce, więc można dowolnie je przypinać.


0 Mój sposób na bąbelki:


 1) robię łańcuszek (ostatnie oczko łańcuszka powiedzmy, że jest pkt. A), po ostatnim oczku (pkt. A) robię dwa długie oczka - takie jak w technice salomon stich, punkt pomiędzy jednym, a drugim oczkiem niech będzie B
 2) łączę drugie długie oczko z pkt. A
 3) robię kolejne (trzecie) długie oczko
 4) i łączę z pkt. B
 5) następnie z punktu B robię ostatnie długie oczko
 6) i łączę z pkt. A
7) tutaj mogę zakończyć już mojego bąbelka i kontynuować zwykły łańcuszek

W mojej chuście robiłam 20 o. łańcuszka, bąbelek i znowu 20 o. łańcuszka. Łańcuszek łączyłam z zewnęrznymi łukami chusty, które powstawały z 6 o. (przejście z jednego rzędu do następnego, czyli kończyłam podwójnymi słupkami, robiłam 6 o. łańcuszka i zaczynałam kolejne słupki podwójne w następnym rzędzie).

Na dzisiaj tyle wywodów na temat prostej chusty:)
Pozdrawiam wszystkich odwiedzających i życzę udanego weekendu!

Komentarze

  1. Śliczna !! Taka jasna , wiosenna!!! Kwiatuszek fajny zrobiłaś !!! Chyba muszę się nauczyć na szydełku dziergać ,bo to daje niezłe pole do manewru ,zwłaszcza takich ozdobnych elementów!!! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję Alu! Szydełko nie jest skomplikowane, więc z pewnością szybko je opanujesz:) Ty za to robisz bardzo ładne elementy na drutach!:)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Sweterek dla dwuletniej dziewczynki - opis wykonania - cz. 1

Chciałabym zaprosić wszystkie dziergające Koleżanki na wspólną dziergawkę pt.: "Sweterek dla dwuletniej dziewczynki":) Zrobiłam już jeden - widoczny tutaj, a teraz chciałabym podzielić się z Wami moją techniką wykonania.

Potrzebne będą:
- ok. 20 dag włóczki
- druty na żyłce nr 3
- trochę wolnego czasu i chęci:)

Zaczynamy od rękawów. Nabieramy 42 o.

1. rz.: 1 o. brzegowe, 1. lewe, *3 o. prawe, 2 o. lewe*, 3o. prawe, 1 o. lewe, 1 o. brzegowe
2 rz.: 1 o. brzegowe, 1o. prawe, 3 o. lewe, *2 o. prawe, 3 o. lewe*, 1 o. prawe, 1 o. brzegowe
3 rz.:  1 o. brzegowe, 1. lewe,* (1o.  przełożyć na prawy drut jak do przerobienia na prawo, 2. i 3. o. przerobić na prawo, a  następnie przeciągnąć przez te 2 oczka pierwsze  oczko), 2 o. lewe*,   (1o.  przełożyć na prawy drut jak do przerobienia na prawo, 2. i 3. o. przerobić na prawo, a  następnie przeciągnąć przez te 2 oczka pierwsze  oczko), 1 o. lewe, 1 o. brzegowe
4 rz.:   1 o. brzegowe, 1 o. prawe, 2 o. lewe, *2 o. prawe, 2 o. lewe*, 1 o.…

W przedświątecznym klimacie

Tak dawno nic nie pisałam na blogu, że straciłam nadzieję na jakikolwiek nowy post ;) Nie dlatego że nic nie zrobiłam czy nie przeczytałam, ale z braku czasu na taką przerwę - pisaniową.
Do tego jeszcze istne szaleństwo ze sprzątaniem, pobyt syna w szpitalu, moja prawa ręka w gipsie, codzienne iniekcje insuliny u najstarszego, oj nazbierało się wymówek ;)

Ale wczoraj narzuciłam na druty 3,5 jakieś 48 o. i zaczęłam dziergać szaliczek dla J. Kiedyś zrobiłam taki, ale teraz pasuje już tylko na najmłodszego. Włóczka jest typowo dziecięca (akryl) i mam jej dość duży zapas, więc można duuuuużo drutować:)
Poza tym doczekałam się w bibliotece na "Shantaram". Trwało to chyba z rok! Niestety, zaczynałam czytać ze trzy razy w szpitalu i myśli gdzieś mi uciekały... Jednak obiecuje sobie, że nie oddam jej nieprzeczytanej ;)

Na koniec, korzystając z okazji, chciałabym życzyć Wszystkim na ten świąteczny czas dużo zdrówka przede wszystkim, spokoju, radości w obecności najbliższych i liczny…

Czapka pilotka i szyjogrzej

powstały z połączenia dwóch włóczek Soft Baby Steps Yarn (100% Acryl) jedna szara, druga niebieska. Dziergane  na drutach nr 7 ściegiem gładkim prawym czapka, a szyjogrzej dodatkowo ściągaczowym. Czapkę wykończyłam na szydełku oczkami rakowymi.
Na 10miesięcznym włąścicielu prezentuje się dużo lepiej. Niestety, model nie chciał pozować, więc zatrudniliśmy miśka:)